Semmelweis Ignác (1818–1865) magyar orvos, az „anyák megmentője”, felfedezte a gyermekágyi láz okát. A Bécsi Közkórházban rájött, hogy a gyermekágyi láz nem önálló betegség, hanem sebfertőzés. Az orvosok és medikusok terjesztik, akik a boncteremből a szülőszobára átmenve, mosatlan kézzel vizsgálták a kismamákat. Elrendelte, hogy minden vizsgálat előtt klóros vízzel kell kezet mosni. Ezzel drasztikusan, töredékére csökkentette a gyermekágyi láz miatti halálozást. Forradalmi elméletét a korabeli orvostársadalom elutasította, kigúnyolták, ellehetetlenítették.

Csak évekkel később, Louis Pasteur felfedezései igazolták Semmelweis igazát. 1855-től a pesti egyetemi szülészeti klinika igazgatója lett, ahol szintén bevezette a szigorú higiéniai szabályokat. Ezzel párhuzamosan úttörő szerepet játszott az első magyarországi éteres narkózis alkalmazásában is.
Az ÉPC-Honvédkórházban 2026. június 25-én emlékeztek meg Semmelweis Ignác munkásságáról. Az ünnep alkalmából a kórház szakdolgozói, orvosai közül sokan vehettek át munkájukat elismerő oklevelet, emlékérmet. Az idén alapított Honvédkórházért Emlékplakettet
Botos Katalin egykori ápolási igazgató, Dr. Zsíros Lajos volt traumatológus főorvos, orvosigazgató és Dr. Nagy László az aneszteziológiai és intenzívterápiás osztály korábbi vezetője vehették át.
Alapítványunk jelentős anyagi támogatással járult hozzá a jeles rendezvény megrendezéséhez


Fotó: Szabó Csaba
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni






















































































































